Współcześnie żadna firma, niezależnie od wielkości, nie jest w stanie funkcjonować bez korzystania z infrastruktury informatycznej, w tym zwłaszcza serwera. Urządzenie to stanowi niezbędny element każdej prawidłowo działającej sieci w przedsiębiorstwie, dlatego z roku na rok producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to bardziej nowatorskich oraz zaawansowanych rozwiązań. Przed wyborem tego rodzaju sprzętu musimy sobie jednak odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: czego konkretnie potrzebujemy i na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?
Liczą się nasze potrzeby
Serwer musi być przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb, wystarczająco wydajny oraz wytrzymały, a także powinien posiadać możliwość łatwego rozbudowania i zapewniać niezbędne opcje konfiguracyjne. Czynników warunkujących wybór odpowiedniej maszyny jest wiele i mogą być one inne w zależności od profilu przedsiębiorstwa, stosowanego przez nie oprogramowania czy liczby odwiedzin, jakie będzie generować strona www, sklep albo dana aplikacja. Prawidłowa obsługa informatyczna firm opiera się w dużej mierze na zapewnieniu takiego serwera, który będzie gwarantował optymalną moc obliczeniową w stosunku do konkretnych potrzeb, bezpieczeństwo danych, stabilne zasilanie oraz łącza.
Parametry - na jakie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Jeśli stoimy przed wyborem serwera do swojej firmy, powinniśmy się głęboko zastanowić, na urządzenie o jakich parametrach warto postawić. Oto najważniejsze wskazówki, które z pewnością okażą się pomocne.
Dysk twardy - to najważniejszy element serwera, dlatego wybierzmy model, który będzie pracował szybko, a jednocześnie oszczędnie i niezawodnie. Dobrze sprawdzi się m.in. dysk 2,5", obsługujący interfejsy SATA i SAS, a także wykorzystujący usługę RAID (możliwość tworzenia macierzy dyskowych).
Zdecydujmy się na sprzęt, który zapewni nieprzerwaną pracę i możliwość odłączania dysków tzw. metodą "hot-swap". Dzięki temu będziemy mieli gwarancję ciągłości pracy systemu i minimalnego ryzyka utraty danych w razie jakiejkolwiek awarii.
Obudowa - wybierzmy jeden z dwóch rodzajów, a mianowicie rack lub tower. Ten pierwszy cechuje się bezpieczeństwem i łatwością rozbudowy (montujemy go w tzw. szafie serwerowej), drugi zaś jest wyjątkowo wydajny i efektywny (przypomina zwykłą obudowę komputera PC).