Regularne pomiary elektryczne wykonywane są, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom i mieniu przebywającym w miejscu, w którym poprowadzona jest instalacja elektryczna, takich jak budynki mieszkalne, biura, magazyny, hale itd. Sprawna instalacja to nie tylko zapewnienie ciągłości pracy urządzeń zasilanych prądem, ale także zabezpieczenie przed porażeniem w przypadku potencjalnej awarii.
Kiedy należy przeprowadzić badania instalacji elektrycznej?
Prawo budowlane stanowi, że właściciel zobowiązany jest do przeprowadzania badań elektrycznych minimum raz w ciągu pięciu lat. Dodatkowym wskazaniem są uszkodzenia budynku lub samej instalacji, a także stan po zdarzeniach typu powódź, uderzenie pioruna, huragany oraz w każdej sytuacji stwarzającej zagrożenie uszkodzenia linii.
Jak przebiegają pomiary elektryczne?
Pierwszą czynnością jaką wykonuje na miejscu sprawdzanej instalacji elektryk jest dokładne obejrzenie podłączenia przewodów, gniazdek elektrycznych i ich umiejscowienia (czy nie są zlokalizowane w pobliżu ujęć wody typu krany, wanny, umywalki, lub w miejscach w których są narażone na oddziaływanie pary wodnej). Po przeglądzie zewnętrznym wykonywane są trzy różne pomiary.
Pierwszym z nich jest pomiar rezystancji izolacji przewodów, który określa natężenie prądu w instalacji przez izolację pod wpływem przyłożenia stałego napięcia. Drugi pomiar dotyczy pętli zwarcia i ma na celu zbadanie prawidłowego działania wkładki topikowej oraz włącznika nadmiarowo-prądowego. Ostatnia próba to sprawdzenie poprawnego funkcjonowania wyłącznika różnicowo-prądowego zwane także pomiarem skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Rzeczony wyłącznik powinien odłączyć zasilanie w przypadku pojawienia się napięcia na metalowej obudowie.
Protokół z kontroli
Wyniki pomiarów i opis zewnętrznej części instalacji po zakończonych pomiarach muszą zostać ujęte w specjalnym protokole. Dodatkowo w takim sprawozdaniu znajduje się porównanie otrzymanych danych z obowiązującymi w myśl przepisów normami.