Aktualności

Co to są systemy DSO i gdzie są stosowane?

DSO, czyli dźwiękowe systemy ostrzegawcze są to sygnały i komunikaty dźwiękowe, które mają na celu powiadomić otoczenie o zagrożeniu pożarowym. Ich celem jest ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem i umożliwienie sprawnej ewakuacji. 

Bezpieczeństwo w budynkach

Stosowane na szeroką skalę systemy DSO są niezawodnym narzędziem usprawniającym przeprowadzanie akcji ewakuacyjnych w różnego rodzaju obiektach. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji system ten powinien być zamontowany w:

  • budynkach handlowych i wystawowych o wymienionej w Rozporządzeniu powierzchni
  • kinach i teatrach powyżej 600 miejsc
  • salach widowiskowych i sportowych mających 1500 miejsc
  • szpitalach posiadających powyżej 200 łóżek
  • budynkach użyteczności publicznej
  • budynkach zamieszkania zbiorowego
  • stacjach metra i kolei podziemnych
  • dworcach i portach, gdzie może przebywać jednocześnie więcej niż 500 osób

Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że różne budynki, pomieszczenia czy hale potrzebują systemów o dostosowanych parametrach. Trzeba pamiętać o tym, że instalacją powinny się zajmować firmy posiadające odpowiednie kompetencje. System należałoby najpierw tak zaprojektować, aby spełniał wymogi nagłośnienia. Inaczej będzie słyszany komunikat w wielkiej hali a inaczej w pomieszczeniach biurowca. Dlatego ważne jest zlecanie montażu kompetentnym fachowcom, którzy dostosują go do konkretnego miejsca.

Mechanizm działania

Systemy DSO działają na bazie sygnałów ostrzegawczych lub komunikatów głosowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego wydawany jest głośny dźwięk, o odpowiednim natężeniu lub komunikat. System działa automatycznie lub półautomatycznie. Dzięki konkretnym komunikatom możliwa jest sprawna ewakuacja ludzi z całego budynku lub tylko jego części. Dobrze zaprojektowane oraz zainstalowane systemy pomogą uniknąć paniki i znacznie poprawia bezpieczeństwo. Są bardzo ważnym elementem gwarantującym pewność w działaniu całego systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

 

Kontakt

Telefon: 509-434-503
E-Mail: biuro@smartsignal.pl
Facebook
Instagram
 
 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 16:00

Sobota
10:00 - 14:00