Aktualności

Jak działają systemy przeciwpożarowe?

Najważniejsze systemy bezpieczeństwa dla życia ludzkiego jakimi są Instalacje przeciwpożarowe to połączone ze sobą urządzenia , których zadaniem jest zapobieganie występowaniu i rozprzestrzenianiu pożaru, a także alarmowanie o pojawieniu się ognia. Działanie systemów przeciwpożarowych określa polskie prawo, dlatego też każdy tego typu system funkcjonuje w podobny sposób. Instalacja po wykryciu objawów wystąpienia ognia, przekazuje stosowny sygnał do centrali systemu sygnalizacji, która to następnie przystępuje do wykonywania odpowiednich procedur, wedle scenariusza pożarowego.

Powoduje to uruchomienie pozostałych elementów systemu, odpowiedzialnych za ostrzeganie, oddymianie czy uruchamianie urządzeń gaśniczych. Niekiedy system może również automatycznie wysłać alarm do miejscowego oddziału Państwowej Straży Pożarnej. Wedle prawa, w systemy ppoż. powinny być wyposażone obiekty publiczne, m.in. szpitale, hale sportowe, obiekty kultury, stacje transportu publicznego, budynki użyteczności publicznej oraz niektóre obiekty prywatne – na przykład budynki handlowe, centrale telefoniczne czy hotele.

Smart Signal dostarcza wszelkie komponenty instalacji systemów przeciwpożarowych. Dbamy o bezpieczeństwo obiektów przemysłowych z wielką starannością. Instalujemy systemy Pożarowe znanych producentów:

Esser by honeywell , 

Schrack Technik Polska, 

Polon-Alfa 

Bosch

Instalacja sygnalizacji p-poż, jako jedna z integralnych instalacji całego systemu bezpieczeństwa budynku, musi być wykonana przez doświadczonych, wyspecjalizowanych instalatorów. Nie ma co prawda w tym temacie uwarunkowań prawnych kładących wymóg posiadania specjalnych certyfikatów państwowych, ale niezbędne są szkolenia i certyfikacje dostawców poszczególnych elementów systemu. Trzeba tu podkreślić, że współczesne systemy sygnalizacji p-poż to wysoko zaawansowana technika elektroniczna oparta o instalacje niskoprądowe. Większość składowych takiej instalacji, jak centrale, czy czujki są programowane komputerowo z wykorzystaniem specjalnych aplikacji. Nie bez znaczenia jest współpraca instalatorów z architektami wnętrz uwzględniająca chociażby parametry czujek.

Czy każda firma może instalować systemy sygnalizacji pożaru?

Przede wszystkim to, co wspominaliśmy wyżej, czyli odbycie wszystkich niezbędnych szkoleń i zaangażowanie pracodawców w edukację pracowników. Jak w każdej dziedzinie liczy się rzetelność i odpowiedzialność za wykonywaną pracę. Duże znaczenie ma dywersyfikacja obowiązków i specjalizacja wykonawców z podziałem na projektantów, wykonawców i programistów. Tu jednak duże znaczenie ma to, aby zespoły te pracowały w jednej firmie i ściśle ze sobą współpracowały. Nie wskazane jest aby działania te rozdzielać na kilka różnych firm wykonawczych, ponieważ może to doprowadzić do chaosu i komplikacji przy rozruchu i odbiorze instalacji.

Kontakt

Telefon: 509-434-503
E-Mail: biuro@smartsignal.pl
Facebook
Instagram
 
 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 16:00

Sobota
10:00 - 14:00